Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2010/5
Szanowni Czytelnicy,

producenci maszyn budowlanych dużo uwagi, poza zwiększaniem osiągów swoich produktów, poświęcają komfortowi pracy operatora. Dotyczy to również minimaszyn. Sugerując się nazwą można by przypuszczać, że operator minikoparki, czy miniładowarki ma gorsze warunki pracy niż w przypadku większych maszyn. Nic bardziej mylnego. Konstruktorzy dbają, aby również w przypadku np. miniładowarki operator czuł się swobodnie i komfortowo, a wykonywana praca i codzienna obsługa odbywały się bez problemów (str. 27).

W bieżącym numerze zachęcam do lektury artykułu „Jak powstaje wywrotka” (str. 48), należącego do naszego nowego cyklu. Wielu z Państwa na pewno nieraz zadawało sobie to pytanie. Z prośbą o krótkie przybliżenie procesu produkcji zwróciliśmy się do jednej z firm działającej w branży. Warto jedynie zaznaczyć, że opisany proces trwa około 2 tygodni.

W naszym stałym cyklu „Z wizytą u...”, niejako przy okazji targów Autostrada-Polska postanowiliśmy złożyć wizytę kolejnej firmie. Wykorzystaliśmy przy tym fakt, iż jej siedziba znajduje się pod Kielcami, a dojazd z terenów targowych zajmuje niecałe 15 minut. Zapraszam więc do lektury artykułu „Profesjonaliści od zabudów i naczep” (str. 66).

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2010/4
Szanowni Czytelnicy,

zapewne dla wielu z Was ostatnie dni kwietnia upłynęły pod znakiem monachijskich targów bauma. Nic dziwnego, gdyż impreza ta, organizowana co trzy lata, cieszy się dużym powodzeniem u wystawców, a jeszcze większym wśród gości.

Podczas dwudziestej dziewiątej edycji targów bauma, swoje maszyny, sprzęt i urządzenia stosowane w budownictwie zaprezentowały największe światowe firmy. Wśród nich nie zabrało wystawców z Polski. Tradycyjnie bauma to czas wielu premier. Tak było i w tym roku. W zasadzie każdy wystawca miał do pokazania coś nowego.

O wybranych nowościach prezentowanych podczas tegorocznych targów bauma 2010 mogą Państwo również przeczytać w bieżącym wydaniu miesięcznika.

Organizatorzy targów nie pozwalają na odpoczynek. Przed nami szesnasta edycja Autostrady w Kielcach. W tym roku towarzyszyć jej będzie m.in. Maszbud. Co zaprezentują wystawcy? Przedsmakiem tego co zobaczymy na stoiskach niech będzie opracowanie, które zamieszczamy na str. 45. Jest to jednak tylko niewielki wycinek oferty, która będzie prezentowana podczas tej imprezy.

W targach będzie uczestniczyła również redakcja „Forum Budowlanego”. Jak co roku przygotowa-
liśmy dla Państwa szereg atrakcji związanych z prenumeratą miesięcznika. Premierę będzie miał nasz nowy kwartalnik „Budownictwo Monolityczne”. Szósty rok z rzędu będzie ukazywał się również nasz dziennik targowy „Forum Budowlane Expo”.

Zapraszamy na stoisko nr 16, znajdujące się w pawilonie B.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2010/3
Szanowni Czytelnicy,

stale docierające informacje o kolejnych wypadkach na budowach każą się poważnie zastanowić na ich przyczyną. Jeden z ostatnich, w którym zginęły trzy osoby, miał miejsce w lutym br. na budowie centrum handlowo-rekreacyjnego Plaza w Suwałkach.

Na str. 72 zamieszczamy stanowisko Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy GIP w sprawie przeciwdziałania zjawiskom powodującym dramatyczny wzrost zdarzeń wypadkowych w budownictwie. Rada zwraca się w nim m.in. do inwestorów o dogłębne analizowanie cen oferowanych przez wykonawców i nie dopuszczanie do wykonywania robót po cenach zaniżonych. Skutkuje to bowiem oszczędnościami poczynionymi przede wszystkim kosztem bezpieczeństwa pracowników.

Z danych PIP wynika, że prawie połowa wypadków śmiertelnych w budownictwie związana jest z wykonywaniem pracy na wysokości. Jednym z podstawowych warunków jaki musi być spełniony w tym przypadku jest korzystanie ze środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, dostarczanych przez pracodawcę. Środki te muszą być atestowane i certyfikowane – takie, które nie spełniają wymagań są szczególnie groźne, ponieważ dają złudne poczucie bezpieczeństwa. Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości opisujemy na str. 58. Wszystkie zaprezentowane wyroby mają europejskie certyfikaty CE, spełniają też oczywiście wymagania polskich norm.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2010/2
Szanowni Czytelnicy,

miesiąc styczeń dla wielu z Państwa upłynął pod znakiem targów Budma. Dla branży były o tyle ważne, że towarzyszyły im Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego Bumasz.

Tegoroczna ekspozycja maszyn była stosunkowo niewielka. Zajęła bowiem tyko trzy pawilony, z tego jeden poświęcony był w całości rusztowaniom i deskowaniom. Można powiedzieć, że reprezentowane były wszystkie znane marki, nie zabrakło zarówno dużych maszyn budowlanych, jak i tych w wersji mini, a także urządzeń małej mechanizacji budownictwa. Poza stałymi „bywalcami” na Bumaszu pojawili się także nowi wystawcy prezentujący swoją ofertę po raz pierwszy.

Pomimo małej powierzchni wystawienniczej, jaką zajmował Bumasz, wystawcy nie narzekali na frekwencję. Wg naszego rozeznania dla wielu z nich prowadzone na targach rozmowy przełożyły się na konkretne zamówienia.

Ważnym elementem targów Budma była konfe-rencja „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie”. Podczas tego wydarzenia omówiono tematy dotyczące zagrożeń i ich wpływu na wypadki w budownictwie, a także zagadnienia zarządzania bezpieczeństwem pracy w firmach budowlanych. Miał także miejsce wykład na temat głównych problemów i możliwości zmian w zakresie budowy i eksploatacji rusztowań na małych budowach. Całość została uzupełniona pokazem prawidłowego, bezpiecznego montażu rusztowania ramowego z zastosowaniem barierki wyprzedzającej.

Krótkie podsumowanie targów zamieszczamy na str. 76–77.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2010/1
Szanowni Czytelnicy,

bieżące wydanie miesięcznika, które trzymacie Państwo w rękach obfituje w wiele ciekawych opracowań przygotowanych przez redakcję. Tradycyjnie już ze swojej strony pragnę zwrócić szczególną uwagę na trzy wybrane artykuły.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wiele miejsc pracy bez dobrej i pewnej komunikacji. Sprawna i pewna łączność na budowie jest elementem ułatwiającym pracę i zachowanie bezpieczeństwa. Pozwala też na zwiększenie wydajności pracy. Przykładową ofertę sprzętu opisujemy w artykule „Niezawodna i bezpieczna łączność” (str. 14).

Nowoczesne maszyny budowlane takie jak koparki, ładowarki oraz koparkoładowarki cechuje wielozadaniowość realizowana przez możliwość wykorzystania różnorodnego osprzętu roboczego. Niejednokrotnie jednak jego wymiana jest długotrwała i nastręcza dużych trudności. Problemy te całkowicie rozwiązują szybkozłącza mechaniczne lub hydrauliczne, które są tematem kolejnego z proponowanych artykułów (str. 42).

Sprzętem, który często „gości” na naszych łamach, a przy tym jest niezbędny na każdej budowie są żurawie wieżowe. Przedsiębiorstwa wykonawcze rzadko jednak dysponują własnymi żurawiami. Najczęściej wynajmują je od wyspecjalizowanych firm, które zapewniają odpowiedni ich dobór, transport na budowę, montaż oraz serwis. Cztery wybrane firmy świadczące takie usługi krótko charakteryzujemy w artykule „Wynajem żurawi wieżowych” (str. 130).

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ