Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2020/6

Szanowni Czytelnicy

Kryzys związany z koronawirusem negatywnie wpłynął na wyniki finansowe wielu firm. Niektóre po wstrzymaniu produkcji w kwietniu znów uruchamiają swoje linie. Przykładem jest chociażby JCB, która 12 maja częściowo wznowiła produkcję w czterech brytyjskich fabrykach. Oczywiście zadbano o pełną ochronę pracowników wprowadzając kompleksowy pakiet środków bezpieczeństwa.

Polskie przedsiębiorstwa już teraz prowadzą działania, które mają je przygotować na całkowite odmrożenie gospodarki. Pomimo pandemii koronawirusa ciągle się rozwijają, czego przejawem jest chociażby zakup kolejnych, nowych maszyn. I tu podajemy konkretny przykład przedsiębiorstwa z Warszawy, zajmującego się produkcją betonu, które zainwestowało w trzeci już węzeł betoniarski Elkon. Więcej na jego temat można przeczytać w bieżącym wydaniu.

Na rynek trafiają również nowe urządzenia i maszyny budowlane – także do oferty wynajmu wypożyczalni. Wiele nowości zaprezentowano na tegorocznych targach ConExpo, które dobyły się na początku marca w Las Vegas, praktycznie w przeddzień wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią. O niektórych już pisaliśmy, jednak największą nowością jest pierwsza na świecie elektryczna koparkoładowarka. Na razie oferowana jest wyłącznie na rynek Ameryki Północnej a więcej szczegółów znajdą Państwo na kolejnych stronach miesięcznika.


Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bak
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2020/4

Szanowni Czytelnicy

W tym trudnym czasie docierają do nas również pozytywne wieści. 31 marca Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w 2019 roku. I tu można powiedzieć dobra wiadomość – w ubiegłym roku było 83205 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, tj. o 1,3% mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Cytując dalej raport wstępny – zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,37 do 6,15 rok do roku. W 2019 roku poszkodowani w wypadkach śmiertelnych stanowili 0,2% wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak rok w 2018 r.). Zmniejszyła się natomiast o 24,6% liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich oraz o 1,1% w wypadkach z innym skutkiem. Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim (7,55), wielopolskim (7,26) i śląskim (7,21), a najniższy w mazowieckim (4,53) i małopolskim (4,64).

Jak to wygląda w budownictwie? Tutaj zauważalny jest dużo większy spadek liczby poszkodowanych. W 2019 roku w branży budowlanej odnotowano ogółem 4743 wypadków, w tym 44 śmiertelne i 41 ciężkich. W porównaniu do 2018 roku jest to spadek odpowiednio o 10,6%, 9% i 107%. Liczymy, że za 2020 rok dane będą jeszcze bardziej optymistyczne.

Zachęcam także do zapoznania się z najnowszymi informacjami, aktualnościami zamieszczanymi na bieżąco na naszym portalu forum-budowlane.pl, także dotyczącymi zmian oraz działań podjętych przez firmy z branży a związanych z pandemią koronawirusa.

 

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

Forum Budowlane 2020/3

Szanowni Czytelnicy

10 marca, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, rząd podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Organizatorzy spotkań i targów branżowych, które miały się odbyć w marcu, a także w kwietniu, czy nawet na początku maja, ze względów bezpieczeństwa przenieśli je na inny termin. Oto zmiany jakie objęły najważniejsze imprezy, których patronem medialnym jest redakcja miesięcznika „Forum Budowlane”.

Zarząd Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce podjął decyzję o nowym terminie wręczenia certyfikatów w I edycji kampanii „Dobry Transport”. Uroczysta gala finałowa, która miała się odbyć w Centrum Olimpijskim w Warszawie 19 marca, została przesunięta na 14 maja br.

Zapowiadane na 23–25 kwietnia Tragi Maszyn Budowlanych również zmieniły swój termin. Organizator Ptak Warsaw Expo podał nowy termin – 4–6 czerwca 2020 roku. Targi te tematyką obejmują nie tylko maszyny dla budownictwa, ale także do recyklingu, komunalne oraz logistykę materiałów i tymczasowe rozwiązania placów budowy.

W trosce o bezpieczeństwo wystawców i zwiedzających, kilka imprez przesuwają Targi Kielce. Wśród nich znalazły się, zaplanowane na 6–8 maja, XXVI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada i odbywające się równolegle Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych Maszbud oraz Targi Transportu Drogowego – Pojazdy Użytkowe Rotra. Odbędą się od 30 czerwca do 2 lipca 2020 roku.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bak
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2020/2

Szanowni Czytelnicy

Wygląda na to, że w najbliższej dekadzie na pewno nie zabraknie pracy dla przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w budownictwie drogowym. W ślad za ogłoszonym w ubiegłym roku projektem „Mosty dla regionów” obejmującego budowę 22 mostów, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało kolejny program - „Budowa 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

Główne cele jakie mu przyświecają to zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu oraz poprawa przepustowości sieci drogowej.

W ramach nowego rządowego programu mają powstać obwodnice o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Koszt realizacji został oszacowany na blisko 28 mld zł, ale już pojawiają się informacje, że wzrośnie o dodatkowe 3 mld zł.

Ogłoszenie postępowań przetargowych dla kilkunastu obwodnic planowane jest jeszcze w bieżącym roku. Wśród nich znajdą się m.in. obwodnice: Strzelec Krajeńskich, Lipska, Suchowoli, Wąchocka, Smolajn, Koźmina Wielkopolskiego i Gryfina.

Czy program „Budowa 100 obwodnic na lata 2020-2030” zostanie w pełni zrealizowany i bez opóźnień? Liczymy, że tak, a tym samym zwiększy się nie tylko ilość zleceń dla wykonawców i podwykonawców, ale także wzrośnie popyt na sprzęt i maszyny budowlane. Póki co trwają konsultacje publiczne dotyczące programu. Ewentualne uwagi można zgłaszać do 20 marca 2020 roku.

 

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

 

Forum Budowlane 2020/1

 

Szanowni Czytelnicy

Koniec stycznia i początek lutego przynoszą trzy znaczące imprezy targowe, na których pojawiają się producenci i dystrybutorzy maszyn budowlanych.

Od 31 stycznia do 2 lutego polecamy Centralne Targi Rolnicze, odbywające się w centrum targowo-kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Przy okazji wizyty, zachęcamy również do odwiedzenia naszego stoiska (hala C, nr 2.12).

Kolejne dwie imprezy, to Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma oraz Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz, organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w dniach 4–7 lutego 2020 roku.

Będąc w Poznaniu nie można zapomnieć o laureatach Złotego Medalu MTP. Ta prestiżowa nagroda została przyznana tradycyjnie już w grudniu. Przypomnijmy, Złotym Medalem MTP nagradzane są produkty, usługi i rozwiązania, które charakteryzują się najwyższą jakością zastosowanych materiałów, innowacyjnych rozwiązań czy też zostały opracowane w oparciu o najwyższej klasy technologie dostępne na rynku. Ciszymy się więc, że otrzymały ją m.in. produkty opisywane na naszych łamach. I tak, Złotym Medalem MTP na targach Budma 2020 nagrodzono nagrzewnicę olejową z odprowadzaniem spalin Master Air-Bus BV 471, a na Intermaszu 2020 minikoparkę Kubota KX027-4 High-Spec.

Wiemy już też, że podczas tegorocznego Intermaszu krajową premierę będą miały miniładowarki Case z nowej serii B. W Poznaniu zaprezentowane zostaną po raz pierwszy!

Jak przewiduje organizator, tegoroczne ekspozycje na Budmie i Intermaszu oraz imprezach towarzyszących, zwiedzi blisko 50 tysięcy fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów. Na tych targach nie zabraknie również miesięcznika „Forum Budowlane”.


Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bak
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2019/12

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ