Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Zabezpieczenie ogniochronne płyt OSB

Ocena: 0
1765

Sika® Pyroplast® Wood T to system ogniochronny do zabezpieczania drewna i materiałów drewnopochodnych, który został zastosowany w magazynie firmy Inter Cars SA.

Drewno od wielu lat jest naturalnym materiałem budowlanym o różnorodnym zastosowaniu. Stosując zarówno drewno, jak i materiały drewnopochodne należy pamiętać, że są to materiały łatwopalne. Wymagają więc właściwego zabezpieczenia ogniochronnego, zwłaszcza gdy są stosowane w budynkach użyteczności publicznej czy też w pomieszczeniach magazynowych.

Wymagania projektowe

Wielkokubatorowe hale służące do magazynowania i produkcji w świetle przepisów klasyfikowane są jako budynki produkcyjno-magazynowe. Stosowane w hali regały wysokiego składowania oraz pomost magazynowy muszą spełniać określone wymagania w zakresie trwałości i wytrzymałości w warunkach pożaru. Głównym założeniem projektu było zwiększenie klasyfikacji ogniowej płyt OSB oraz zapewnienie maksymalnej ochrony przy zachowaniu wysokich walorów estetycznych podłogi pomostu magazynowego.

Rozwiązania Sika

Jednostronnie laminowane płyty OSB zastosowano jako wypełnienie gniazd regałów wysokiego składowania oraz jako podłoże pomostu magazynowego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w razie pożaru na dolną, surową warstwę płyty nałożono zabezpieczenie ogniochronne Sika® Pyroplast® Wood T. Materiał ten jest ekologiczną, skuteczną, wodorozcieńczalną, transparentną powłoką ogniochronną, która pod wpływem ciepła tworzy warstwę izolującą termicznie i przeciwogniową. Łatwość aplikacji i szybki czas schnięcia powłoki nie powodowały przestojów podczas montażu regałów. Łączna powierzchnia zabezpieczonych płyt to 1800 m2.

Sika® Pyroplast® Wood T jako jeden z nielicznych materiałów tego typu pozwala na drewnie i materiałach drewnopochodnych, również na tych, które pokryte są istniejącymi, dobrze przylegającymi powłokami malarskimi, uzyskać klasyfikację ogniową: B-s1,d0 wg PN-EN 13501-1:2009, co odpowiada określeniu wyrób niezapalny w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. (DZ.U.Nr 75 z 2002 poz. 690 z późniejszymi zmianami).

Uczestnicy projektu:

  • Właściciel: Panattoni Europe
  • Inwestor: Inter Cars SA
  • Podwykonawca: Drogsan Przysnasz
  • Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych: Paweł Ciszewski
  • Sika Poland: Jacek Jabłoński

Źródło i zdjęcia: Sika

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ