Ulma: system samowznoszący ATR

Ocena: 0
1944
Systemy samowznoszące wykorzystywane są do budowy wysokich ścian, w przypadku gdy nie ma możliwości technicznych wykonania ich w jednym takcie.

Wieżowce FIRA w Barcelonie
Fot. Ulma Construcción


System samowznoszący składa się z typowych elementów systemu wznoszącego, wzbogaconego o rozwiązania mechaniczne i hydrauliczne. System pozwala na wzniesienie całej konstrukcji bez potrzeby użycia żurawia.

Wznoszenie struktury polega na przesunięciu masztu, a następnie podniesieniu na nim reszty deskowania do żądanej wysokości.

Każda konsola ma oddzielny cylinder hydrauliczny, którego zadaniem jest podnoszenie masztu i konsoli.

Podstawowe zalety systemu samowznoszącego firmy Ulma Construcción to:
 • brak konieczności użycia żurawia podczas wykonywania prac z użyciem systemu samowznoszącego,
 • możliwość pracy także przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych,
 • bezpieczeństwo przy wznoszeniu i pracach na dużej wysokości,
 • struktura zaprojektowana zgodnie z normą DIN 1055, z uwzględnieniem wiatrów na wysokościach powyżej 100 m,
 • siła cylindra hydraulicznego 10 t (100 kN)
 • szerokie, całkowicie zabezpieczone podesty robocze,
 • możliwość dopasowania do różnych kształtów ścian.

Przykłady zastosowań
Wieżowce FIRA w Barcelonie
Każdy z dwóch wieżowców o wysokości ponad 120 m, zaprojektowanych przez znanego architekta Toyo Ito, pełni inną funkcję: jeden jest hotelem a drugi budynkiem biurowym o powierzchni powyżej 40 tys. m2.

Ze względu na parametry obiektów (120 m i 28 kondygnacji), ich realizacja wymagała zastosowania systemów gwarantujących szybkie i bezpieczne prace na dużych wysokościach. Ulma Construcción zaproponowała system samowznoszący ATR – od kondygnacji podziemnych aż do najwyższych nadziemnych.

Nietypowe sylwetki obydwu budynków wymagały wykonania specjalnych trzonów żelbetowych. Trzon hotelu o okrągłym przekroju i średnicy 13 m, ze stropem o grubości 40 cm rozwiązano za pomocą pomostu wewnętrznego i wsporników zewnętrznych. Efekt rotacji osiągnięto dzięki zmianie powierzchni z kondygnacji na kondygnację z 700 na 1000 m2. Trzon obiektu biurowego o przekroju kwadratu i grubości ściany 45 cm rozwiązano za pomocą trzech pomostów wewnętrznych i wsporników zewnętrznych.

Zastosowanie systemu ATR zostało dodatkowo zoptymalizowane dzięki kombinacji z innymi produktami Ulma Construcción:
 • stropy kondygnacji podziemnych – system CC-4 z podporą aluminiową Aluprop;
 • stropy kondygnacji nadziemnych – system stolików VR i podpory EP;
 • wewnętrzne stropy trzonu – system Enkoflex i podpory EP;
 • słupy – deskowanie CLR, Orma i Comain do słupów wewnętrznych trzonu;
 • ściany zewnętrzne – deskowanie pionowe Orma i systemy deskowań jednostronnych.
Podczas wykonywania trzonów żelbetowych możliwe było wznoszenie deskowań także przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Tempo realizacji w tym przypadku wynosiło od 700 do 1300 m2 co 6 lub 7 dni. System ATR stosowany razem z deskowaniem Enkoform V-100 pozwolił na realizację ścian o wysokości pomiędzy stropami: 3,84 m w hotelu i 4,14 m w biurowcu.

Szerokie pomosty robocze zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych zagwarantowały bezpieczeństwo prac na wysokości.

Przy wykonywaniu obydwu budynków system samowznoszący umożliwił ponadto transport elementów pomocniczych, jak np. pompy do betonu, dostarczającej mieszankę betonową do wszystkich elementów konstrukcyjnych (ściany, stropy, słupy, itd.). Dzięki temu beton był pompowany z poziomu podłoża na wykonywaną kondygnację.

Zewnętrzne deskowanie samowznoszące ATR budynku biurowego wykonano na bazie wsporników z systemem odsuwu, na których ustawiono deskowanie ścienne. System działający jak prowadnica umożliwiał odspajanie płyt ściennych na etapie demontażu deskowania. Rozwiązanie posiada ponadto podporę pionującą, służącą do rektyfikacji deskowania oraz elementy do regulacji, które pozwalają na ustawienie go zarówno w pionie jak i w poziomie. Pomosty samowznoszące deskowania wewnętrznego wykonano na bazie kratownic. Komunikacja pionowa pomiędzy czterema pomostami deskowania wznoszącego odbywała się za pomocą drabin, co umożliwiło bezpieczne poruszanie się po konstrukcji.

Ze względu na nieregularną geometrię budynku hotelu deskowanie zewnętrzne oparte na wspornikach samowznoszących składało się z systemu zakrzywionych dźwigarów z odpowiadającymi im belkami i sklejką pokrytą filmem fenolowym. Wznoszenie odbywało się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz i było sterowane przez dwie działające niezależnie centrale hydrauliczne.

Wieżowiec Sacyr y Vallehermoso w Madrycie
Wieżowiec Sacyr y Vallehermoso o wysokości 236 m posiada 59 kondygnacji o powierzchni 1600 m2 każda oraz 6 pięter podziemnych o powierzchni 7500 m2. Obiekt znajduje się w północnej części Madrytu i stanowi zwieńczenie realizacji Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego.

Zaprojektowany został przez studio architektoniczne Carlosa Rubio Carvajala i Enrique Álvarez-Sala Waltera jako wielofunkcyjny. Na 33 kondygnacjach znajduje się 5-gwiazdkowy luksusowy hotel z 500 pokojami, natomiast pozostałą przestrzeń zajmują biura.


Wieżowiec Sacyr y Vallehermoso w Madrycie
Fot. Ulma Construcción


Do wykonania rdzenia konstrukcji od 6 do ostatniej kondygnacji wykorzystano deskowanie samowznoszące. Z systemem samowzoszącym współpracował system Enkoform
V-100, pozwalający na formowanie wysokich ścian. Ze względu na fakt, że przekrój budynku zmieniał się
4-krotnie na całej jego wysokości, dział techniczny Ulma Construcción musiał przygotowywać każdorazowo nowy projekt deskowania. Wysokość kondygnacji wynosiła 3 lub 4 m (wysokość + grubość płyt). Wysokość pionowych ścian deskowania wynosiła 4 m. Ściany boczne deskowania usztywniono pionowo drewnianymi belkami HT-20, które zostały poprzecznie usztywnione w poziomie podwójnymi stalowymi profilami UPN-100. Skomplikowana geometria budynku wymusiła zaprojektowanie deskowania, które umożliwiło zamocowanie na zawiasach elementów ścian bocznych, co pozwoliło na czyszczenie, montaż oraz demontaż elementów podczas cyklu wznoszenia. W celu stworzenia bezpiecznego miejsca pracy zostały zastosowane platformy robocze. Do ich budowy użyto trójwarstwowych desek, belek drewnianych HT-20 i profili DUPN-120 wraz z elementami zapewniającymi bezpieczeństwo (balustrady z odpowiednim mocowaniem u podstawy). Poziome profile SUPN-100 połączono ze ścianami przy pomocy profili DUPN-120.

One Bryant Park w Nowym Yorku
Wieżowiec o wysokości 300 m, w którym mieści się siedziba Banku Amerykańskiego, znana jako „Szklana Wieża”, zajmuje powierzchnię 200 tys. m2.

Drapacz chmur o 55 kondygnacjach, mieszczący głównie powierzchnie biurowe, został zbudowany w dużej mierze z materiałów przetworzonych i nadających się do recyklingu. Zastosowano innowacyjne technologie wymagające mniejszego zaangażowania energii, m.in. systemy kanalizacji i magazynowania termicznego, specjalne szkło przekazujące energię słoneczną do wewnątrz, systemy wentylacji dostarczające powietrze na niższe kondygnacje oraz czujniki tlenku węgla odpowiedzialne za wymianę powietrza wewnątrz budynku.


One Bryant Park w Nowym Yorku
Fot. Ulma Construcción


Przy wykonywaniu wszystkich kondygnacji obiektu zastosowano system samowznoszący ATR. W projekcie, w którym były zaangażowane ogromne ilości sprzętu, rozwiązanie to przyczyniło się do znacznego zwiększenia wydajności pracy i umożliwiło wykonanie wielu zadań jednocześnie. W przypadku tego budynku system współpracował z deskowaniem modułowym Megaform.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (169) 2010


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ