Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

System równania terenu Nivel System 25

Ocena: 0
2572
Firma TPI oferuje jedno z najszybszych i najdokładniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, które pozwala przygotować podłoże pod budowę boisk, placów, czy kostkę brukową nawet pięć razy szybciej w porównaniu z metodami tradycyjnymi. Taki wynik można osiągnąć stosując automatyczny system równania podłoża typu leveller Nivel System 25.

Przy użyciu jednej maszyny  z leveller Nivel System 25 można osiągnąć wydajność na poziomie 4000 m kw. dziennie
Fot. TPI


System składa się z przystawki równającej podłoże oraz układu sterowania. Przystawka (lemiesz Nivel System) mocowana jest z przodu maszyny i może być zastosowana na najprostszych, i najpopularniejszych maszynach w Polsce, czyli koparkoładowarkach i ładowarkach.

Układ elektroniczny, na podstawie laserowej płaszczyzny odniesienia, płynnie prowadzi lemiesz przystawki na pożądanej wysokości, i z odpowiednim spadkiem. Operator jeżdżąc do tyłu zaciąga materiał podbudowy – efektem jest dokładnie wyrównana powierzchnia. Do sterowania pracą wykorzystuje się system laserowy Topcon, składający się z niwelatora laserowego i czujników. System może być również używany do niwelacji klasycznej lub do sterowania innymi maszynami.

Zastosowanie automatycznego systemu równania podłoża zapewnia wysoką dokładność poziomowania z zachowaniem odpowiednich spadków, skrócenie czasu pracy nawet o 80% i znaczący wzrost wydajności.


Fot. TPI

Jak to działa?
Na lemieszu zamontowane są na masztach czujniki laserowe Topcon. Odbierają one wiązkę lasera emitowaną przez niwelator laserowy Topcon i wychwytują różnicę pomiędzy obrabianą płaszczyzną, a płaszczyzną odniesienia wyznaczoną przez niwelator. System elektroniczny i sterownik hydrauliczny synchronizuje czujniki z hydrauliką przystawki. Na podstawie odczytów czujników ustalana jest automatycznie prawidłowa wysokość lemiesza, korygowana następnie przez elektronikę i w czasie rzeczywistym siłowniki hydrauliczne ustawiają lemiesz przystawki równającej na odpowiednim poziomie, z odpowiednim nachyleniem.

Automatyczne sterowanie za pomocą układu elektronicznego zapewnia dokładne poziomowanie. Nie ma tutaj mowy o błędach ludzkich. Dzięki temu można bardzo szybko i dokładnie wykonywać prace na takich obiektach jak place, parkingi czy hale przemysłowe. Wszystkie elementy systemu są solidne i trwałe, dlatego mogą być używane przez wiele lat.

Do podawania płaszczyzny odniesienia zastosowano najwyższy model niwelatora laserowego Topcon RL-100 2S, charakteryzujący się dużą dokładnością, dalekim zasięgiem i wytrzymałością na trudne warunki pracy (niwelator objęty jest 5-letnią gwarancją).

Leveller Nivel System 25 oferowany jest w kompletnym zestawie obejmującym: przystawkę równającą wraz z niwelatorem laserowym, czujniki, sterowanie firmy Topcon oraz wymagane akcesoria (statyw, łata itp.).

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: