Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Rewolucyjna głowica wychylno-obrotowa

Ocena: 0
3696
Głowica wychylno-obrotowa firmy Steelwrist, zwana popularnie tiltrotatorem, to urządzenie zdecydowanie zwiększające możliwości i wydajność pracy koparki. Głowica montowana jest pomiędzy zakończeniem ramienia koparki a osprzętem roboczym, np. łyżką.

Koparka z tiltrotatorem posiada niezliczone możliwości
Fot. Steelwrist


W stosunku do produktów konkurencyjnych tiltrotatory Steelwrist wyróżniają się: możliwością wychylania osprzętu w różnych kierunkach o kąt ±45°, obrotem łyżki wokół osi własnej o kąt 360° z prędkością 9 obr./min., małą masą i wysokością (małe straty mocy i duża siła skrawania). Poza tym są dobrze dopasowane do koparek użytkowanych w Polsce.

Produkowane modele (X04, X06, X12, X18, X26), ze szwedzkiej stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, zapewniają optymalne dopasowanie do różnych koparek o masie od 2 do 26 t, bez niepotrzebnego powtarzania i zachodzenia na siebie zakresów.


Wielopłaszczyznowa ruchomość osprzętu z tiltrotatorem umożliwia wykonanie najtrudniejszych zadań
Fot. Steelwrist

Większa wydajność i możliwości zastosowań
„Tiltrotator ma coś z telefonu komórkowego, kiedy go używasz zastanawiasz się jak ludzie radzili sobie bez niego” – tym zdaniem prezes firmy Steelwrist Jan Berneryd podkreśla przydatność i wszechstronność zastosowań urządzenia. Koparka z tiltrotatorem jest maszyną wielozadaniową. Może wykonać prace niemożliwe do wykonania przez „zwykłą” koparkę. Stosuje się ją do skarpowania, plantowania, wyrównywania, rozładunku i załadunku, układania rur, usuwania drzew itd., bez dodatkowego manewrowania maszyną i manipulacji ręcznych.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas pracy koparki firma Steelwrist wyposaża tiltrotatory w opatentowane przez siebie szybkozłącza (S40-S70) o otwartym standardzie, umożliwiające łatwe dopasowanie różnych narzędzi. Dzięki temu wymiana osprzętu jest błyskawiczna bez wychodzenia operatora z kabiny i zatrudniania dodatkowych pracowników.


Tiltrotator X18 przeznaczony jest dla popularnego w Polsce segmentu koparek kołowych o masie 12–18 t
Fot. Steelwrist

Tiltrotator to urządzenie do trudnych zadań, co jest szczególnie widoczne, gdy brakuje miejsca i możliwości manewrowania. Wielopłaszczyznowa ruchomość osprzętu z tiltrotatorem (pracuje jak nadgarstek) umożliwia wykonanie prac i innych zadań przeznaczonych dla koparkoładowarek. W celu skorzystania z tych możliwości i uzyskania większej wydajności Steelwrist oferuje szeroką gamę osprzętu: łyżki skarpujące, kopiące, wąskie, widły, chwytaki, przecinaki. Godne polecenia są zwłaszcza ergonomiczne łyżki Steelwrist wykonane z najwyższej jakości szwedzkiej stali, o zoptymalizowanym kształcie dającym minimalne opory skrawania i bardzo dobry stosunek masy do wytrzymałości.

Wysoka jakość pracy i redukcja kosztów
Pracą tiltrotatora zarządza zaawansowany technologicznie układ sterowania XControl oparty na dwurdzeniowym procesorze, dzięki czemu działa on szybko, w czasie rzeczywistym. Układ sterowania wyposażony jest w rozbudowany program optymalizacji zużycia paliwa, może być również dołączony moduł sterujący mechanizmem jazdy.

Rozwiązania Steelwrist dają wzrost wydajności o ok. 30%, zmniejszenie zużycia paliwa i kosztów utrzymania maszyny. Przejrzysty interfejs sterowniczy i ergonomiczne joysticki umożliwiają operatorowi szybkie opanowanie obsługi i wygodne użytkowanie urządzenia.


Koparka z Tiltrotatorem i łyżką Steelwrist zapewnia wysoką wydajność i niskie zużycie paliwa
Fot. Steelwrist

Istotnymi odbiorcami technologii są firmy: Liebherrr, Volvo, JCB, Caterpillar. Steelwrist montuje tiltrotatory również na koparkach: Case, Doosan, Komatsu, Tarex, Hitachi, Bobcat, New Holland, Kubota, Kato, Takeuchi, Yanmar i innych.

Steelwrist oferuje także szkolenia, pokazy, instalacje demonstracyjne; dla zainteresowanych nowych przedstawicieli oferowane są bardzo korzystne warunki współpracy.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: