Podnośniki koszowe - rodzaje i zastosowanie

Ocena: 5
5330

Podnośnik koszowy – to nazwa używana w odniesieniu do kilku typów podestów ruchomych. Są wśród nich podnośniki teleskopowe – wielkie masywne maszyny, zwyżki przegubowe, które pozwalają dotrzeć w miejsce o ograniczonym dostępie, jak również podesty na przyczepkach,  podnośniki na samochodach wykorzystywane najczęściej do przycinki drzew, a także podesty masztowe. Spalinowy i elektryczny napęd w poszczególnych modelach pozwala na pracę wewnątrz i na zewnątrz obiektów. Wysokości robocze nawet do 46,15 m i 22m wysięgu – ale to jeszcze nie wszystko.

 

 

CZYM JEST PODNOŚNIK KOSZOWY I JAKĄ MA BUDOWĘ?

Podnośnik koszowy to nazwa grupy maszyn kilku typów, które posiadają w swojej konstrukcji kosz unoszący operatora, co umożliwia mu pracę na wysokości. Rodzaje podnośników koszowych to: zwyżki przegubowe, podnośniki teleskopowe, podesty masztowe i podesty na przyczepkach. 

Zwyżki koszowe to maszyny wykorzystywane w pracach budowlanych gdzie trzeba dotrzeć z materiałami na duże wysokości, sprawdzą się również podczas prac konserwacyjnych – gdzie praca wymaga dotarcia w zakamarki, które znajdują się nad i wokół przeszkód w przestrzeni roboczej.

Podczas prac montażowych przegubowa konstrukcja pozwala na złamanie się w miejsce gdzie ciężko się dostać. Łatwe i płynne sterowanie z kosza wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy.

 

RODZAJE I ZASTOSOWANIE PODNOŚNIKÓW KOSZOWYCH

 

Zwyżki przegubowe

Podnośniki przegubowe mogą posiadać napęd elektryczny lub spalinowy. Elektryki przegubowe posiadają niebrudzące koła, przeznaczone głownie do prac wewnątrz obiektów.

Kompaktowe wymiary podnośników koszowych przegubowych elektrycznych pozwolą poruszać się w wąskich przejściach i przestrzeniach ponad liniami produkcyjnymi, jak również pomiędzy regałami magazynowymi. Jednym z kompaktowych modelów podestu koszowego typu przegubowego jest JLG E300AJP.

 

Podnośniki przegubowe z napędem spalinowym radzą sobie na trudnym terenie nieutwardzonym, gdzie potrzeba dotrzeć w miejsca o ograniczonym dostępie. Przegubowo - teleskopowa konstrukcja jest podstawową zaletą tego typu podestów ruchomych, ponieważ pozwala pracownikowi na wysokości sięgnąć do miejsc niedostępnych.

 

Podnośniki teleskopowe

To masywne maszyny, które sprawdzą się na znacznych wysokościach.  Doskonale sprawdzą się w pracach wymagających maksymalnego wychylenia w poziomie.

Podnośniki teleskopowe z napędem spalinowym wyposażone są w terenowe koła, mocny silnik, oś wahliwą i napęd 4x4, dzięki temu sprawdzą się na terenie nieutwardzonym. Oś rozsuwna zwiększa bezpieczeństwo pracy operatora.

Zwyżki teleskopowe od podnośników koszowych przegubowych różnią się konstrukcją ramienia, w ich przypadku jest teleskopowa, czyli ramię na całej swojej długości jest proste. 

Model JLG 1850SJ to podnośnik zapewniający bardzo duży zakres prac na wysokości. 

 

Podesty masztowe

Ich największą zaletą są kompaktowe wymiary. Sprawdzą się w wąskich korytarzach  i przestrzeniach między regałami w centrach logistycznych.

Podnośniki masztowe to bardzo zwrotne i lekkie maszyny. Mogą pracować na wrażliwych posadzkach, jak również w  przypadku niektórych modeli mogą być transportowane windą osobową.

Dodatkowy atut podnośników masztowych to wysięg boczny oraz obrotowa wieżyczka, które pozwalają dotrzeć w najbardziej niedostępne miejsca ponad liniami produkcyjnymi, istniejącymi instalacjami, czy innymi przeszkodami. 

Podesty masztowe zasilane elektrycznie wyposażone są w niebrudzące koła. Ponadto modele Toucan mogą pracować zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz. Stanowią idealne rozwiązanie do magazynów, hal produkcyjnych, wszelkich obiektów przemysłowych czy centrów handlowych. Model Toucan 12E Plus to polecany podnośnik masztowy.

 

Podesty na przyczepkach

Podnośniki koszowe na przyczepkach są szczególnie przydatne w pracach na podłożu o ograniczonej nośności. Charakteryzuje je niska masa i niewielkie wymiary transportowe. Wybrane modele być wyposażone w generator elektryczny. 

Najlepiej sprawdzą się w pracy w następujących obiektach i pracach: Czyszczenie elewacji zewnętrznej, hale produkcyjne – na zewnątrz i wewnątrz, obiekty sakralne, czyszczenie rynien, mycie okien, pomoc na planie filmowym. Model często wynajmowany to Dino 210XT.

 

DODATKOWE OPCJE ZWYŻEK PRZEGUBOWYCH UŁATWIAJĄCE PRACE I ZWIĘKSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO

  • Generator i gniazdko w koszu podestu ruchomego - dzięki temu można podłączyć niezbędne elektronarzędzia, jak np. wiertarkę bez konieczności noszenia ze sobą przedłużaczy. 
  • Skyguard – system który chroni operatora przed zgnieceniem w przypadku zetknięcia się tyłem ciała z przeszkodą i zasłabnięcia
  • Dodatkowe oświetlenie – które sprawdzi się szczególnie w pracach, gdzie widoczność jest ograniczona, zwłaszcza z dołu maszyny
  • Większy kosz – gdy potrzeba przetransportować wraz z operatorem większy element
  • Przedłużenie ramienia JIB - zwiększa zakres pracy – występuje w większości podnośników teleskopowych dostępnych w RIWAL
  • Karty dostępowe RFID – pozwalają zidentyfikować operatora i ograniczyć co usprawnia kontrolę tego, kto korzysta z maszyny

 

UPRAWNIENIA DO OBSŁUGI PODNOŚNIKÓW KOSZOWYCH

Należy pamiętać, że do obsługi podestów ruchomych przejezdnych niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień UDT. Kurs UDT dla operatorów zwyżek można zrobić również w RIWAL, w jednym z 9 oddziałów lub w lokalizacji klienta. 

Dla osób pracujących za granicą dostępny jest kurs IPAF z licencją PAL, dzięki której można pracować w ponad 40 krajach na świecie.

 

Źródło: Riwal

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ