Nowe walce wibracyjne Cat GC

Ocena: 5
2226

Caterpillar wzbogaca rodzinę jednobębnowych walców wibracyjnych do gruntu o nową serię Cat GC o szerokości bębna 84 cali (2134 mm), które opracowano specjalnie pod kątem prostoty obsługi, wysokiej niezawodności i niskich jednostkowych kosztów eksploatacji.

 

 

Nowa seria oferuje wyższe statyczne obciążenie liniowe i większy nacisk na bęben, co znacznie zwiększa skuteczność zagęszczania. Obejmuje 10-tonowy model CS10 GC, 11-tonowe CS11 GC i CP11 GC oraz 12-tonowe CS12 GC i CP12 GC. Dostępne są wersje z bębnami gładkim (CS) i z kołkami (CP) umożliwiającymi zagęszczanie gleb ziarnistych i spoistych. Nowe modele nadają się świetnie do zadań takich jak budowa dróg, przygotowanie terenu, budownictwo mieszkaniowe na dużą skalę, wykonywanie dużych nasypów ziemnych i prace rolne.

Walce z nowej serii GC są napędzane silnikiem wysokoprężnym Cat C3.6 o mocy 120,7 KM (90,0 kW), który spełnia wymagania rygorystycznej normy emisji spalin EPA Tier 4 Final (USA) / Stage V (UE). Stanowiący standardowe wyposażenie tryb Eco redukuje prędkość obrotową silnika do 2000 obr./min, co obniża zużycie paliwa nawet o 10% w porównaniu z pracą na wysokich obrotach biegu jałowego. Wydłużone okresy między wymianą olejów i filtrów minimalizują czas i koszty przestojów na serwis.

Układ sterowania prędkością pozwala jednym przełącznikiem zmienić prędkość roboczą na przejazdową. Zastosowana w walcu pojedyncza pompa układu napędowego z tylną osią wyposażoną w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu zapewnia imponującą zdolność pokonywania wzniesień: do 55% w modelach 10- i 11-tonowych oraz do 50% w modelach 12-tonowych. Wszystkie walce mają obniżoną łączną wysokość 9,8 stopy (3 metry) oraz zoptymalizowane punkty mocowania, które umożliwiają szybki i ekonomiczny transport zgodny z odnośnymi przepisami.

Wydajność i elastyczność maszyn Cat

Nowe walce wibracyjne do gruntu GC otrzymały stosowany tylko przez Cat podwieszany układ wibracyjny, który wymaga serwisowania jedynie co 3 lata lub 3000 godzin pracy. Oferując większy nacisk na bęben niż modele z serii B, są wyraźnie skuteczniejsze w zagęszczaniu. Dwie amplitudy i dwie częstotliwości zwiększają uniwersalność zagęszczania, a operator może jednym przyciskiem łatwo przełączać między dużą i małą amplitudą.

Dodatkowe zestawy obciążników XT i zestawy nakładek z kołkami do modeli z bębnami gładkimi CS to kolejna opcja poprawiająca wszechstronność. Zestawy obciążników do modeli CS10 GC i CS11 GC zastępują przedni zderzak i zwiększają masę pod rurą jarzma, przenosząc model do wyższej klasy wagowej i w ten sposób poszerzając zakres jego możliwych zastosowań. Ten sam zestaw nakładek, jak do serii B, przekształca walce z serii GC z bębnem gładkim w walce z kołkami, umożliwiając im sprawne zagęszczanie gleb spoistych i ziarnistych. 

Prosta, komfortowa obsługa 

Uproszczone elementy sterujące i zasady obsługi walców GC umożliwiają nawet najbardziej niedoświadczonym operatorom szybkie dojście do wprawy. Cyfrowe wskaźniki przejrzyście pokazują najważniejsze dane eksploatacyjne, a operator może je mocno spersonalizować. Wszystkie najważniejsze elementy sterujące zgrupowano w prawej konsoli, gdzie są łatwo dostępne. Jest tam m.in. dźwignia sterująca układu napędowego z regulatorem wibracji, przełączniki przepustnicy silnika i wyboru trybu Eco, przycisk zatrzymania awaryjnego i przełącznik hamulca postojowego. Standardowa funkcja automatycznej regulacji wibracji samoczynnie włącza/wyłącza wibrowanie maszyny zależnie od położenia dźwigni sterującej układu napędowego, aby zapobiec zagęszczaniu, gdy maszyna nie jedzie.

Nowe maszyny z serii GC ułatwiają wchodzenie i schodzenie z pomostu operatora, co osiągnięto za pomocą pochyłych schodów, płyty antypoślizgowej przy wejściu i wygodniej rozmieszczonych poręczy. Ergonomicznie zgrupowane elementy sterujące usprawniają obsługę, a stanowisko operatora montowane na elementach izolacyjnych i wyposażone w gumową matę podłogową ogranicza przenoszenie drgań i w efekcie zmęczenie. Konstrukcja maszyny zapewnia doskonałą widoczność dookoła walca, umożliwiając dostrzeżenie przeszkód bez nienaturalnego wyciągania szyi. Lusterka wewnętrzne i zewnętrzne mają świetne pole widzenia, a opcjonalna tylna kamera dodatkowo przekazuje operatorowi obraz sytuacji za maszyną niezakłócony przeszkodami występującymi między kierowcą a tylną szybą.

Wygodne serwisowanie i przyjazne rozwiązania techniczne 

Kompaktory do gruntu Cat z serii GC mają okresy międzyobsługowe dłuższe niż w konkurencyjnych maszynach, co obniża koszty konserwacji i zwiększa czas efektywnej pracy. Olej hydrauliczny i olej w obudowie obciążnika mimośrodowego wymienia się zaledwie co 3000 godzin/3 lata, a olej silnikowy i jego filtr co 500 godzin. Połączenie przegubowe i akumulator są bezobsługowe.

Konstrukcja kompaktora zapewnia poręczny dostęp do zbiornika oleju hydraulicznego, filtrów i portów do pobierania próbek do analizy S?O?SSM bez podnoszenia pokrywy silnika.

Wszystkie walce są standardowo wyposażone w system Product Link Elite, który rejestruje newralgiczne dane eksploatacyjne, monitoruje kondycję maszyny, przypomina o czynnościach serwisowych oraz sygnalizuje kody usterek, ułatwiając w ten sposób zarządzanie flotą. Dodatkowo maszyny z nowej serii GC można wyposażyć w opcjonalne skalowalne technologie, takie jak Machine Drive Power, Compaction Meter Value czy systemy odwzorowania powierzchni i komunikacji między maszynami.

 

SPECYFIKACJE MASZYN Z SERII GC

Model

CS10 GC        

CS11 GC      

CS11 GC      

CS12 GC     

CS12 GC     

Silnik

Cat C3.6

Cat C3.6

Cat C3.6

Cat C3.6

Cat C3.6

Moc użyteczna (ISO 9249), KM (kW)

121 (90)

121 (90)

121 (90)

121 (90)

121 (90)

Masa eksploatacyjna, (kg)

Zadaszenie ROPS/FOPS

(10 287)

(11 020)

(11 182)

(12 446)

(12 433)

Szerokość bębna, cale (mm)

84 (2134)

84 (2134)

84 (2134)

84 (2134)

84 (2134)

Statyczne obciążenie liniowe, funty/cal (kg/cm)

151,8 (27,1)

158,5 (28,3)

 

200,5 (35,8)

 

Podana moc użyteczna jest mocą zmierzoną na kole zamachowym silnika wyposażonego w wentylator pracujący z minimalną prędkością obrotową, układ dolotowy powietrza, układ wydechowy i alternator.

 

 

Źródło: Caterpillar

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ