Nowa spycharka Cat D4

Ocena: 5
2866

Spycharka Cat D4 (starsza nazwa D6K2) od dawna jest ulubieńcem użytkowników, co zawdzięcza wysokiej mocy, precyzji oraz świetnemu zoptymalizowaniu konstrukcji pod kątem profilowania terenu. Najnowsza D4 jest jeszcze lepsza, ponieważ poprawiono w niej widoczność, obniżono koszty eksploatacji oraz przygotowano ogromny wybór przyjaznych użytkownikowi rozwiązań technicznych, które pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał maszyny.

 

 

D4 waży 29 259 funtów (13 272 kg) przy mocy użytecznej 130 KM (97 kW). Masa eksploatacyjna maszyny D4 LGP wynosi 30 882 funtów (14 008 kg).     

 

Pole widzenia

Niżej poprowadzona pochylona pokrywa komory silnika zapewnia o 30% większe pole widzenia przed lemieszem. Obniżenie granic pola widzenia sprawia, że odległość wizualna między lemieszem a hałdą materiału spadła o około 40 procent, więc operator marnuje mniej czasu na cofanie w celu uzyskania całościowego obrazu usytuowania i ilości materiału.

W kabinie operator otrzymał wygodniejszy fotel z ulepszonym zawieszeniem i wieloma regulacjami, aby zapewnić indywidualny komfort. Łatwy w obsłudze główny wyświetlacz z dotykowym ekranem o przekątnej 10 cali (254 mm), teraz montowany standardowo w wielu spycharkach Cat, bardzo ułatwia podgląd na ustawienia i funkcje maszyny. Standardowa kamera cofania zapewnia obraz w jakości HD na wyświetlaczu głównym.

 

Pakiety technologiczne

Spycharka D4 ma pakiet najlepszych na rynku zaawansowanych technologii, które są łatwe w obsłudze i maksymalizują skuteczność pracy maszyny.

Niektóre funkcje instalowane standardowo pomagają operatorom pracować efektywniej niezależnie od poziomu doświadczenia. Zadbano również o odpowiednie rozmieszczenie punktów mocowania, które upraszczają zamontowanie systemu kontroli nachylenia wybranego przez użytkownika.

 • Układ Slope Indicate pokazuje na głównym wyświetlaczu przechył wzdłużny i spadek poprzeczny maszyny, ułatwiając orientowanie się w sytuacji.
 • Funkcja Stable Blade błyskawicznie reaguje na polecenia sterowania lemieszem wydawane przez operatora, co skutkuje większą gładkością nawierzchni.
 • Układ przeciwpoślizgowy automatycznie redukuje poślizg gąsienic, pomagając w ten sposób oszczędzać czas i paliwo oraz zmniejszać zużycie gąsienic.
 • Opcjonalny pakiet technologiczny zawiera funkcje standardowe oraz następujące rozwiązania:
 • Cat Grade z funkcją Slope Assist™ zapewnia podstawową pomoc w pozycjonowaniu lemiesza bez dodatkowego sprzętu ani dostępu sygnału GPS. Unowocześniony główny wyświetlacz zwiększa intuicyjność obsługi systemu.
 • Fabryczna opcja przygotowania do montażu (ARO) obejmuje optymalne lokalizacje montażowe, wsporniki i elementy mocujące, które ułatwiają montaż układów kontroli nachylenia różnych producentów.

Klienci mogą również zamawiać system Cat Grade z funkcją 3D, który zostanie zamontowany w fabryce. Układ wykorzystuje sygnał GPS do automatycznej regulacji ruchów podnoszenia i obracania lemiesza, zgodnie z ustawieniami planu projektu. Anteny i odbiorniki są umieszczone w niskim spojlerze na dachu. Intuicyjny interfejs operatora układu Grade z ekranem o przekątnej (254 mm) działa jak typowy smartfon, co bardzo ułatwia nauczenie się obsługi. Oparcie interfejsu na systemie operacyjnym Android umożliwia instalowanie zewnętrznych aplikacji według uznania użytkownika. Do systemu Grade z funkcją 3D jest dołączany system AutoCarry™, który automatyzuje podnoszenie lemiesza w celu utrzymania równomiernego rozkładu obciążenia w każdym przejeździe oraz zmniejszenia poślizgu gąsienic. Doskonale współpracuje z systemem Grade z funkcjami 3D i Slope Assist.

Dzięki możliwości instalowania trójwymiarowych systemów kontroli nachylenia firm Trimble, Topcon i Leica maszyna D4 może bez problemu podjąć pracę w lokalizacjach, gdzie już używane inne oprogramowanie do profilowania terenu. Wszystkie systemy Cat Grade współpracują z aparatami radiowymi i stacjami bazowymi firm Trimble, Topcon i Leica.

 

Koszty eksploatacji

Wydłużenie okresów międzyobsługowych obniża koszty konserwacji nawet o 7 procent. Okres wymiany oleju silnikowego i filtra oleju silnikowego został wydłużony do 1000 godzin*. Rzadziej trzeba również wymieniać filtr powietrza oraz filtr pompy płynu DEF (Diesel Exhaust Fluid). Światła LED nawet sześciokrotnie przewyższają halogenowe pod względem trwałości, co dodatkowo obniża koszty.

 

Wydajność

Technologia telematyki Cat Link pozwala uprościć zarządzanie miejscem pracy dzięki gromadzeniu danych generowanych przez sprzęt, materiały i personel i dostarczaniu ich w formatach dostosowanych do potrzeb klientów.

 • Product Link™ automatycznie i precyzyjnie gromadzi dane zasobów sprzętowych – dowolnego typu i dowolnej marki – które można przeglądać online za pośrednictwem aplikacji mobilnych i internetowych.
 • Funkcja VisionLink® zapewnia dostęp do informacji w dowolnym miejscu i czasie. Dealerzy Cat pomogą skonfigurować spersonalizowany abonament, dostępny za pośrednictwem połączenia komórkowego, satelitarnego lub obu.
 • Aplikacja Cat daje możliwość zarządzania zasobami w dowolnym momencie bezpośrednio z poziomu smartfona.
 • Funkcja zdalnego usuwania usterek pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, umożliwiając dealerowi Cat zdalne przeprowadzanie testów diagnostycznych. Funkcja zdalnej aktualizacji oprogramowania samodzielnie aktualizuje oprogramowanie pokładowe w dogodnym dla Ciebie czasie, potencjalnie skracając czas aktualizacji nawet o 50%.
 • Profil aplikacji i identyfikator operatora pomagają zaoszczędzić czas, zapisując preferowane ustawienia maszyny.
 • Funkcja Zabezpieczenie maszyny – kod dostępu zapewnia opcjonalny dodatkowy poziom zabezpieczeń, wymagając od operatora wprowadzenia identyfikatora przed rozpoczęciem pracy maszyny.

 

Wyposażenie dostosowane do potrzeb

Spycharka D4 jest dostępna w konfiguracjach ze standardowym lub niskim naciskiem na podłoże (LGP). Standardowo maszyna ma lemiesz o regulowanym kącie obrotu i przechyłu (VPAT), natomiast opcjonalnie można go zastąpić składanym lemieszem VPAT zmniejszającym szerokość transportową. 

Do spycharki D4 można również zamówić specjalistyczne osłony przystosowane do prac leśnych/czyszczenia terenu. Dodatkowo, oprócz zabezpieczeń chroniących przed uderzeniami i unoszącymi się odpadami, spycharki można wyposażyć we wzmocnioną kabinę z poliwęglanowymi szybami.  

 

Uwaga: Wszystkie porównania względem poprzedniego modelu D4/D6K2
 

 

Źródło: Caterpillar

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ