Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Nivel System NL610

Ocena: 0
1801
Nivel System NL610 to wielozadaniowy niwelator laserowy dalekiego zasięgu mający wszechstronne zastosowanie ogólnobudowlane, z przeznaczeniem do pracy wewnątrz obiektów, jak i w terenie otwartym. Niewątpliwie jego największymi atutami jest wszechstronność zastosowania i przyjazna obsługa.

Fot. TPI

Wiązka laserowa generowana przez Nivel System NL610 jest widzialna, wyświetlona na ścianie tworzy linię referencyjną dla prac poziomych lub pionowych. Podczas pracy z czujnikiem i łatą laserową uzyskiwany jest zestaw niwelacyjny o dokładności ±3,6 mm/50 m, a pomiarów może dokonywać jedna osoba. Funkcja skanowania umożliwia zawężenie wyświetlanej wiązki w zakresie od 0 do 180°.
W przypadku płaszczyzny generowanej przez niwelator, może być ona pochylana w jednym lub dwóch kierunkach w zakresie ±8%, dzięki czemu laser jest pomocny przy wylewaniu posadzek, czy niwelacji i przygotowaniu powierzchni pod kostkę brukową, boisko lub drogę, zgodnie z zaprojektowanymi spadkami.

Przy pracach konstrukcyjnych szczególnie przydatny jest pionownik laserowy, który stanowi oś generowanej rotacyjnie płaszczyzny laserowej. Funkcjonalność ta zapewnia dokładne wpasowanie się lasera przy pracach prostopadłych, czy podczas przenoszenia punktów (pionownik wyświetlany jest do dołu i do góry jednocześnie).

W przypadku prac na zewnątrz i przy większych zasięgach stosowany jest czujnik laserowy, zapewniający możliwość odbioru sygnału w odległości 600 m (średnica pracy). Różne prędkości obrotów głowicy zapewniają wykorzystanie lasera zarówno przy pracach instalacyjnych wewnątrz budynku, jak i przy sterowaniu maszynami, gdzie wymagane są wyższe prędkości (600 obr./min.).

Nivel System NL610 zbudowany jest w oparciu o elektroniczny kompensator, eliminujący drgania i zapewniający precyzyjnie poziomowanie płaszczyzny laserowej. Elektroniczny kompensator, w porównaniu z magnetycznym jest dużo bardziej dokładny, szczególnie w przypadku pomiarów budowlanych, gdzie teren może drgać wskutek pracy ciężkiego sprzętu. NL610 jest odporny na działanie kurzu i wody, potwierdzony klasą IP55. Ponadto głowica rotacyjna osłonięta jest szklanym korpusem, a gumowe osłony na obudowie chronią przed uszkodzeniem np. wskutek uderzenia.

Urządzenie Nivel System NL610 posiada intuicyjny panel sterowania wyposażony w podświetlany wyświetlacz LCD. Zarządzanie funkcjami, w tym wprowadzanie spadków z dokładnością do 0,1 promila odbywa się cyfrowo z pokładu instrumentu lub przy pomocy pilota. Laser może być zasilany z baterii, akumulatorków oraz bezpośrednio z sieci.

Forum Budowlane, nr 8 (195) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: