Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Polkar

Ocena: 0
7996
Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Polkar rozpoczął działalność szkoleniową w 2002 roku. Ograniczała się ona wówczas do prowadzenia kursów kierowców wózków jezdniowych, bhp, operatorów urządzeń podlegających dozorowi technicznemu oraz elektroenergetycznych SEP. W roku 2004 poszerzono ofertę o kursy na uprawnienia operatorów maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Szkolenia te były prowadzone przez Ośrodek w pełnym zakresie organizacyjno-dydaktycznym, lecz nie samodzielnie, ale we współpracy z innymi ośrodkami mającymi stosowne pozwolenia. Samodzielne szkolenie Polkar rozpoczął na początku 2009 roku, kiedy to uzyskał pierwszą zgodę na prowadzenie kursów operatorów maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

Siedziba Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Polkar w Żukowie
Fot. Polkar

Zajęcia od samego początku odbywały się w nowym obiekcie wybudowanym pod kątem Ośrodka i będącym jego własnością. Obiekt posiada pięć sal wykładowych, oraz zaplecze administracyjno-socjalne, zarówno dla personelu jak i kursantów. W połączeniu z pomieszczeniami wykładowymi w starym obiekcie pozwala to na jednoczesne prowadzenie szkoleń w kilku specjalnościach. Sale dydaktyczne wyposażone są w niezbędne urządzenia oraz pomoce szkoleniowe i audiowizualne (tablice interaktywne, rzutniki), plansze, eksponaty, modele, przekroje, symulatory.


Jedna z sal szkoleniowych
Fot. Polkar


Zajęcia praktyczne odbywają się zarówno na poligonie znajdującym się na terenie Ośrodka w Żukowie, jak również na terenach poligonów specjalistycznych (żwirownie, wytwórnie mieszanek betonowych i bitumicznych, itp.) i placach budów. W trakcie zajęć praktycznych wykorzystywany jest sprzęt wynajęty, jak również będący własnością firmy Polkar. Dzięki intensywnej działalności inwestycyjnej w ostatnim czasie zakupiono wiele nowych lub zaledwie kilkuletnich maszyn i urządzeń (koparkoładowarki, ładowarki i koparki jednonaczyniowe, walec drogowy, spycharka, rusztowanie budowlano-montażowe).
W chwili obecnej po niespełna 3-letnim okresie samodzielnej działalności, Ośrodek prowadzi szkolenia operatorów maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (kl. III, II, I); szkolenia elektroenergetyczne; szkolenia obsługi urządzeń dozorowych, szkolenia bhp, oraz szkolenia z zakresu spawania elektrycznego i gazowego.


Ośrodek dysponuje również własnym parkiem maszynowym, na który składają się maszyny nowe i kilkuletnie z małym przebiegiem
Fot. Polkar


Do końca 2012 Polkar planuje przeprowadzić cztery sesje egzaminacyjne w miesiącach: lipiec, wrzesień, listopad i grudzień. Każda sesja egzaminacyjna kończy cykl szkolenia obejmujący okres siedmiu tygodni, co daje możliwość przeprowadzenia szkoleń w zakresie III klasy uprawnień dla dwóch specjalności o zbliżonych warunkach eksploatacji. Taka forma organizacyjna cieszy się największym zainteresowaniem.

Dzięki staraniom kierownictwa, codziennemu wysiłkowi i zaangażowaniu personelu administracyjno-dydaktycznego oraz doświadczonej kadry wykładowców i instruktorów Ośrodek Polkar stał się znany na terenie całego kraju, a prezentowany przez niego poziom szkoleń pozwolił uzyskać wysokie noty wśród uczestników kursów. W roku 2010 na kursach operatorów maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych uczestniczyło ok. 1200 osób, a w roku 2011 było ich już ok. 2100.

Forum Budowlane, nr 6 (193) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ