Technologia BIM a instalacje ogrzewania i chłodzenia

Ocena: 5
1590

Popularność płaszczyznowych systemów ogrzewania i chłodzenia rośnie w szybkim tempie, zdobywając coraz większe grono zwolenników. Zainteresowanie dotyczy zarówno montażu systemu w nowopowstających budynkach, jak i w tych już istniejących. W obu przypadkach na efekt końcowy wpływa nie tylko rodzaj zastosowanej instalacji, ale również odpowiednie planowanie i zaprojektowanie realizacji, w czym skutecznie pomaga cyfrowa platforma Uponor BIM.

 

 

Siła trendu wcale nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę liczne zalety przemawiające za wyborem systemów płaszczyznowych. To między innymi równomierne rozprowadzanie temperatury w całym pomieszczeniu, wnętrze wolne od pyłów i kurzu, brak przeciągów oraz uniknięcie konieczności ingerencji w wystrój pomieszczeń poprzez konieczność montażu grzejników czy klimatyzatorów. Dodatkowym atutem jest możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych i chłodzących przy pomocy praktycznie jednej instalacji.

 

Jeden system – dwie funkcjonalności

 

Wiele systemów Uponor może pełnić podwójną funkcję – zimą ogrzewać pomieszczenia, natomiast latem obniżać panującą w obiekcie temperaturę. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu dwustronnego z wypełnieniem rur gorącą bądź zimną wodą w zależności od pory roku. 

 

Dla efektywnego systemu znaczenie ma nie tylko odpowiednio dopasowany do potrzeb produkt, ale również projekt - dostosowany do danego obiektu i funkcji jakie ma pełnić. Inaczej będzie wyglądał plan dla domu jednorodzinnego, inaczej dla biurowców czy obiektów użyteczności publicznej. Różnić się będą wyzwania stojące przed projektantami nowego obiektu od zadań, z którymi będą mierzyć się specjaliści odpowiedzialni za renowację.

 

BIM – wirtualna symulacja, rzeczywiste efekty

 

Czynników wpływających na efekt końcowy i funkcjonalność instalacji ogrzewania i chłodzenia jest wiele i znajdują się na każdym etapie budowy i eksploatacji obiektu – od projektowania po samą instalację czy też późniejszą modernizację systemu. Dla skoordynowania wszystkich faz, sprawnego zarządzania dokumentacją i przeprowadzenia odpowiednich symulacji warto sięgnąć po zintegrowaną platformę Uponor BIM.

 

BIM, czyli system modelowania informacji o budynku, to technologia wykorzystująca cyfryzację, która staje się standardem branży budowlanej na całym świecie. Jej funkcjonalność opiera się na utworzeniu inteligentnego modelu 3D budynku. W wirtualnych warunkach możemy symulować zastosowanie różnego rodzaju wariantów projektów i rozwiązań czy wykorzystanie konkretnych produktów. Cyfrowy model pozwala nie tylko na sprawdzenie jak obiekt będzie prezentował się pod kątem wizualnym, ale również na analizę efektów podjętych działań.

 

Platforma to kompleksowe rozwiązanie oparte na automatyzacji i konfiguracji, z trzema głównymi komponentami: biblioteką, narzędziami i wsparciem projektowym. Cała oferta produktów firmy Uponor dostępna jest w różnych formatach CAD i BIM, takich jak Revit, IFC i DWG, dzięki czemu inżynierowie mogą z niej korzystać w różnym oprogramowaniu komputerowym. Co ważne, platforma jest w pełni zintegrowana z wewnętrznymi systemami danych produktowych. To eliminuje błędy projektowe i zapewnia inżynierom dostęp do zawsze aktualnych informacji – mówi Michał Ledziński, BIM Center Manager w Uponor.  

 

Tym samym – dzięki wyposażeniu platformy Uponor BIM w cyfrowe modele dostępnych w ofercie produktów – jesteśmy w stanie odpowiednio zaplanować i zaprojektować rozmieszczenie konkretnych systemów ogrzewania czy chłodzenia płaszczyznowego. Wykorzystywanie cyfrowej technologii z jednej strony ułatwia planowanie, z drugiej pozwala uniknąć kosztownych błędów – konsekwencje złych decyzji poznajemy w symulacji i pozostają one tylko i wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości.

 

Dwie główne cechy, które czynią tę platformę jedną z najbardziej zaawansowanych na rynku, to narzędzia i automatyzacja. Narzędzia, czyli wtyczki do oprogramowania Revit, znacznie poprawiają proces projektowy, automatyzując dobór produktów oraz zestawienie materiałów. Ponadto dzięki wtyczkom Uponor możliwe jest zaprojektowanie całego systemu ogrzewania podłogowego zgodnie z normą EN1264 i wygenerowanie rur za pomocą jednego przycisku. Dzięki tym oraz innym funkcjom proces projektowania jest nie tylko łatwiejszy, ale przede wszystkim znacznie szybszy – tłumaczy Michał Ledziński.

 

Źródło: Uponor

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ