Mostostal Warszawa wśród inicjatorów utworzenia polskiego oddziału buildingSmart

Ocena: 0
3376

20 września na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia polskiego oddziału buildingSMART. Mostostal Warszawa jest jednym z inicjatorów powstania oddziału.

Organizatorem spotkania byli przedstawiciele Porozumienia na rzecz utworzenia buildingSMART Polska - firmy: Mostostal Warszawa, Hochtief, Warbud, Electra M&E Polska, Mota-Engil oraz ENGIE Technika Instalacyjna. W ramach spotkania zaprezentowano założenia i cele tworzonego polskiego oddziału organizacji buildingSMART, który oficjalnie podejmie działalność od początku 2019 r. "Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa stanie się forum debaty dla wszystkich środowisk, które dążą do efektywnego upowszechnienia standardów BIM (Building Information Modeling) w Polsce - zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym" - powiedział Jorge Calabuig Ferre, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji w Mostostalu Warszawa. "Za nasze najważniejsze zadania uważamy koordynację działań na rzecz promocji BIM, prowadzenie działań edukacyjnych i podniesienie jakości kształcenia profesjonalistów budownictwa, opracowanie systemu certyfikacji zgodnego z zasadami buildingSMART international oraz współpracę międzynarodową przy opracowywaniu nowych standardów".

W spotkaniu uczestniczyło około 200 gości reprezentujących firmy budowlane, projektowe oraz technologiczne. Obecni byli zarówno przedstawiciele administracji centralnej oraz organizacji branżowych i izb zawodowych, jak i uczelni wyższych. Tak szerokie zainteresowanie organizacją buildingSMART oraz jej aktywnością wskazuje na realną potrzebę ujęcia we wspólne ramy debaty na temat wdrażania standardów cyfrowych w budownictwie i sektorze publicznym.

Jednym z pierwszych członków buildingSMART zostaną Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE). "Wprowadzenie standardu BIM dla inwestycji prowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne pozwoli nam bardziej efektywnie zarządzać portfelem naszych planowanych inwestycji liniowych oraz kubaturowych, kluczowych dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego państwa" - powiedział Andrzej Kaczmarek, Dyrektor Zarządzający Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE. PSE wniesie do buildingSMART opracowany w 2018 r. indywidualny standard BIM dla inwestycji energetycznych oparty o otwarte standardy komunikacji i wymiany danych.

"buildingSMART to niezależna międzynarodowa organizacja o charakterze non-profit, której celem jest tworzenie, doskonalenie i promowanie otwartych standardów wymiany informacji w sektorze budowlanym. Polski oddział BuildingSMART zrzeszać będzie uczestników rynku budowlanego, jak i ich partnerów biznesowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://buildingsmart.org.pl".

Źródło: Mostostal Warszawa

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ